Artroskopia stawu kolanowego w medycynie sportowej

Stawy kolanowe odgrywają kluczową rolę w naszej zdolności poruszania się. Codziennie jednak narażone są na liczne obciążenia wynikające zarówno ze zwykłych czynności, takich jak dźwiganie zakupów czy jazda samochodem na długich trasach, jak i tych powstających podczas uprawiania sportu, np. biegania, gry w tenisa, piłkę nożną czy siatkówkę, jazdy na nartach. Dlatego też wszelkie dolegliwości bólowe w obrębie kolan znacząco wpływają na naszą jakość życia, zwłaszcza jeśli jesteśmy aktywnymi sportowcami. Ratunkiem w takim przypadku jest artroskopia umożliwiająca precyzyjne diagnozowanie i leczenie różnych schorzeń stawu kolanowego.

Czym jest artroskopia kolana?

Artroskopia stawu kolanowego to minimalnie inwazyjna procedura chirurgiczna, która wykorzystuje specjalistyczny sprzęt zwany artroskopem. Artroskop jest cienką rurką z zamontowaną kamerą i światłem, która jest wprowadzana do stawu kolanowego przez niewielkie nacięcia w skórze. Dzięki obrazom transmitowanym przez kamerę lekarz może dokładnie zbadać wewnętrzną strukturę zmienionego chorobowo obszaru i zidentyfikować ewentualne problemy.

Po co przeprowadza się artroskopię stawu kolanowego?

Medycyna sportowa wykorzystuje artroskopię stawu kolanowego w celu diagnozowania i leczenia wielu urazów oraz schorzeń. 

  • Jednym z najczęstszych powodów wykonania procedury jest uszkodzenie więzadeł krzyżowych, takich jak zerwanie więzadła przedniego krzyżowego (ACL) lub więzadła bocznego (LCL). Badanie pozwala na dokładną ocenę urazu, umożliwiając chirurgowi naprawę lub rekonstrukcję więzadeł.
  • Co więcej, artroskopia stawu kolanowego może być również stosowana do leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej, np. chrząstki łękotki lub powierzchni stawowej. Dzięki badaniu możliwe jest przeprowadzenie różnych procedur naprawczych, takich jak usunięcie luźnych fragmentów chrząstki, mikrofrakturacja czy wszczepienie komórek chrzęstnych.
  • Kolejnym zastosowaniem artroskopii jest diagnostyka i leczenie uszkodzeń łękotki, która pełni ważną funkcję w funkcjonowaniu stawu kolanowego. Procedura pozwala na identyfikację zerwanych lub uszkodzonych fragmentów oraz umożliwia ich naprawę lub usunięcie części łękotki

Zalety artroskopii

Jedną z największych zalet artroskopii stawu kolanowego jest jej minimalnie inwazyjny charakter. Dzięki temu pacjenci doświadczają zarówno mniejszego bólu, jak i krótszego czasu rekonwalescencji w porównaniu do tradycyjnych operacji. Zamiast dużego nacięcia, artroskopia wymaga tylko kilku niewielkich otworów w skórze, co minimalizuje ryzyko zakażeń, krwawienia i blizn.

 

Po artroskopii stawu kolanowego, pacjenci zazwyczaj szybko wracają do aktywności fizycznej. Wcześniejsze rozpoznanie i leczenie uszkodzeń kolan przyczynia się natomiast do skrócenia okresu rehabilitacji, jak również minimalizuje powikłania.

 

Ważne jest jednak, aby artroskopia stawu kolanowego była przeprowadzana przez doświadczonych i wyspecjalizowanych chirurgów ortopedycznych. Wybór odpowiedniego specjalisty medycyny sportowej zwiększa szanse na skuteczne leczenie oraz poprawę stanu pacjenta. Jeżeli doświadczasz bólu kolan i szukasz przychodni ortopedycznej w okolicach Opola, Kędzierzyna-Koźla lub innego miasta województwa opolskiego, zapraszamy do naszej przychodni ortopedycznej, gdzie zajmujemy się diagnostyką i szybkim leczeniem urazów sportowych.