Hallux – paluch koślawy

Hallux valgus, powszechnie znany jako paluch koślawy, to schorzenie dotykające stopy, które jest nie tylko bolesne, ale także negatywnie wpływa na jakość życia. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń stóp dotyczące zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Można leczyć je na różne sposoby – w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia.

Czym jest paluch koślawy?

Paluch koślawy to deformacja stopy, w której paluch przemieszcza się w kierunku pozostałych palców. Może to prowadzić do utworzenia charakterystycznego wybrzuszenia na wewnętrznej stronie stopy oraz poszerzenia przodostopia i deformacji pozostałych palców. Wraz z postępem schorzenia, paluch może się odchylić i nachodzić na drugi palec, co jest nie tylko bolesne, ale również prowadzi do trudności z chodzeniem, a nawet uniemożliwia noszenie obuwia.

Objawy palucha koślawego

Głównym objawem palucha koślawego jest skrzywienie palucha w kierunku pozostałych palców. Może to być zauważalne zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas chodzenia. Inne objawy, które mogą towarzyszyć paluchowi koślawemu, to:

 • Ból: Pacjenci z paluchem koślawym często odczuwają ból w okolicy palucha, szczególnie podczas chodzenia lub noszenia obuwia, które uciska zdeformowaną stopę.
 • Wybrzuszenie: Na wewnętrznej stronie stopy można zauważyć charakterystyczne wybrzuszenie, które wynika z przemieszczenia pierwszej kości śródstopia.
 • Ograniczona ruchomość: W zaawansowanych przypadkach palucha koślawego może występować ograniczona ruchomość stawu palucha, co utrudnia wykonywanie prostych czynności, takich jak chodzenie.

Metody leczenia palucha koślawego

Leczenie palucha koślawego zależy od stopnia zaawansowania schorzenia i objawów, jakie pacjent odczuwa.
1. Nieoperacyjne metody leczenia:

 • Noszenie odpowiedniego obuwia: Ważne, aby nosić obuwie, które ma wystarczającą przestrzeń na palce i zapewnia odpowiednie wsparcie dla stopy.
 • Ćwiczenia i fizjoterapia: Wykonywanie określonych ćwiczeń może pomóc we wzmocnieniu mięśni stopy.
 • Używanie wkładek ortopedycznych: Wkładki ortopedyczne mogą zapewnić dodatkowe wsparcie i ulgę poprzez korekcję płaskostopia poprzecznego oraz rozłożenie nacisku na pierwszy staw śródstopno- palcowy.
 • Stosowanie opasek, szyn lub separatorów: Można stosować różne urządzenia, takie jak opaski, szyny lub separatory, które mają na celu poprawienie pozycji palucha i zmniejszenie bólu. Urządzenie to nie doprowadza do wyleczenia wady.
 • Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych w celu złagodzenia bólu oraz redukcji stanu zapalnego.
 • Masaż i manipulacje: Terapia manualna, taka jak masaż i manipulacje, może pomóc w uśmierzaniu bólu, poprawie krążenia oraz elastyczności stawów.

Powyższe metody nie doprowadzają do skutecznego zlikwidowania deformacji.

2. Inwazyjne metody leczenia:

 • Iniekcje sterydowe: W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować się na podanie iniekcji sterydowych w celu zmniejszenia stanu zapalnego i bólu.
 • Operacja: W przypadkach, gdy inne metody nie przynoszą ulgi lub deformacja stopy jest zaawansowana, konieczne jest przeprowadzenie operacji korekcyjnej palucha koślawego.

Obecnie stosowane metody leczenia są zawsze dostosowane do stopnia nasilenia deformacji stopy oraz oczekiwać pacjenta. Operacje korekcyjne są wykonywane z wykorzystaniem systemów wewnętrznej stabilizacji bez konieczności unieruchomienia w opatrunku gipsowym. Operacje są najskuteczniejszą metodą leczenia deformacji. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do leczenia skonsultować się z lekarzem ortopedą lub specjalistą od stóp, czyli podologiem, który oceni stopień zaawansowania palucha koślawego i zaleci odpowiednie metody leczenia. Pacjentów cierpiących na hallux valgus zapraszamy na zabiegi ortopedyczne i leczenie haluksów w klinice ortopedycznej KORT w Korfantowie.

Efekty leczenia

Przed

Hallux przed

Po

Hallux po