Operacja kręgosłupa: kiedy warto rozważyć zabieg chirurgiczny?

Operacja kręgosłupa: kiedy warto rozważyć zabieg chirurgiczny?

Ból kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do ortopedy. Często ustępuje on po leczeniu zachowawczym, rehabilitacji czy zmianie stylu życia. Jednak w niektórych przypadkach operacja może okazać się jedynym skutecznym rozwiązaniem eliminującym ból i pozwalającym powrócić do normalnego funkcjonowania. Jakie są wskazania do takiego zabiegu i kiedy warto rozważyć interwencję chirurgiczną?

Kiedy ból pleców wymaga operacji?

Większość przypadków bólu pleców można wyleczyć bez konieczności interwencji chirurgicznej. Zazwyczaj dotyczą one mięśni okołokręgosłupowych, a nie samego kręgosłupa jako zespołu kości. Różnorodne terapie, takie jak fizjoterapia czy leczenie farmakologiczne dostępne zarówno bez recepty, jak i na zalecenie lekarza pozwalają uśmierzyć ból i leczyć jego przyczynę.

Operacja kręgosłupa może być jednak konieczna, gdy:

  • dolegliwości nie ustępują po leczeniu zachowawczym, a pacjent przez dłuższy czas cierpi z powodu przewlekłego bólu kręgosłupa. Może to być sygnał, że zostały uszkodzone głębokie struktury mięśni lub kości, np. wypadł pacjentowi dysk i potrzebna jest interwencja chirurgiczna.
  • istnieje ryzyko trwałych uszkodzeń neurologicznych – w niektórych przypadkach ból pleców może być spowodowany przez ucisk na nerwy, co może prowadzić do poważnych powikłań neurologicznych. Utrata czucia, osłabienie mięśni lub problemy z kontrolą pęcherza to zazwyczaj sygnały alarmowe, że operacja jest niezbędna.
  • gdy ból pleców prowadzi do ograniczenia ruchomości, a problemy z poruszaniem się czy nawet z codziennym funkcjonowaniem stają się normą. Operacja może wówczas pomóc przywrócić pacjentowi sprawność.

Najczęstsze schorzenia wymagające operacji kręgosłupa

Operacja kręgosłupa jest zalecana przy wielu schorzeniach. Oczywiście diagnozę i konieczność jej przeprowadzenia zawsze ustala lekarz ortopeda. Najczęstsze przypadki, kiedy pacjent musi poddać się interwencji medycznej to:

  • przepuklina krążka międzykręgowego, czyli gdy dysk kręgosłupa wysuwa się i uciska na nerwy, może to powodować silny ból, często promieniujący do kończyn,
  • zwężenie kanału kręgowego kiedy ucisk na rdzeń kręgowy lub nerwy kręgosłupa objawiają się bólami, osłabieniem nóg, a w zaawansowanych przypadkach – także problemami z poruszaniem,
  • skrzywienie kręgosłupa (skolioza), gdy silnie zdeformowany kręgosłup powoduje ból oraz trudności w oddychaniu.

Po operacji - co dalej?

Po operacji niezwykle istotna jest odpowiednia rehabilitacja, która pomaga przywrócić pełną sprawność i zapobiega nawrotom dolegliwości. Dzięki indywidualnie dobranym planom ćwiczeń i pobierania leków pacjenci szybciej wracają do zdrowia. Warto zatem stawiać na wizyty u doświadczonych specjalistów, takich jak ortopedzi z KORT Kliniki w Korfantowie niedaleko Opola.

Operacja kręgosłupa w województwie opolskim

W KORT Klinice – prywatnej klinice ortopedycznej w Korfantowie pacjenci mają dostęp do nowoczesnych metod leczenia kręgosłupa. Specjalizujemy się w kompleksowym diagnozowaniu i leczeniu schorzeń, oferując zarówno metody zachowawcze, jak i operacyjne. Współpracujemy z doświadczonymi specjalistami, co daje pacjentom gwarancję wysokiego poziomu opieki medycznej. Zapraszamy.