Jak dbać o zdrowie stawów, aby uniknąć zwyrodnień?

Stawy odpowiadają za naszą mobilność, komfort życia oraz sprawność fizyczną. Bez nich nie bylibyśmy w stanie chodzić czy wykonywać podstawowych czynności. Dopóki są zdrowe, nie zwracamy na nie większej uwagi. Problem zaczyna się, gdy dochodzi w ich obrębie do zwyrodnień, które pojawiają się zwłaszcza wraz z wiekiem. Niekiedy jednak ból stawów może dotyczyć też młodszych Pacjentów. Jak zatem dbać o zdrowie stawów, aby uniknąć ich zwyrodnień?

Złote rady dla dbających o stawy

Dbanie o zdrowie stawów jest prostsze niż możemy sądzić. Wystarczą codzienne drobne gesty, aby uniknąć bólu, zwyrodnień i dyskomfortu. Na co więc zwrócić uwagę, aby czuć się dobrze i być zdrowym?

  1. Utrzymuj prawidłową masę ciała

    Nadwaga i otyłość znacząco obciążają stawy, zwłaszcza kolanowe, biodrowe i kręgosłup. Redukcja masy ciała zmniejsza nacisk na stawy i ogranicza ryzyko ich uszkodzeń. Warto więc dążyć do zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej, aby utrzymać prawidłową wagę.

  2. Zadbaj o codzienną aktywność fizyczną

    Ćwiczenia wzmacniające mięśnie oraz poprawiające elastyczność stawów pomagają w ich ochronie. Szczególnie zalecane aktywności to pływanie, joga, pilates czy nordic walking. Unikaj jednak intensywnych i obciążających ćwiczeń, które mogą prowadzić do mikrourazów. Jeżeli masz nadwagę zrezygnuj z biegania czy skakania.

  3. Stosuj zbilansowaną dietę bogatą w składniki odżywcze

    W Twojej diecie powinny znaleźć się takie składniki jak:

    • kwasy omega-3 (ryby morskie, orzechy, siemię lniane), które działają przeciwzapalnie,
    • wapń i witamina D (nabiał, jaja, warzywa liściaste), bo wspierają zdrowie kości,
    • kolagen i żelatyna (buliony, galaretki), które wspomagają regenerację stawów,
    • antyoksydanty (warzywa i owoce), gdyż neutralizują wolne rodniki i zmniejszają stan zapalny.
  4. Unikaj przeciążeń i urazów

    Zbyt intensywna aktywność fizyczna, nieodpowiednia technika ćwiczeń oraz nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów mogą prowadzić do mikrourazów i przyspieszać proces zwyrodnieniowy. Ważne jest także dbanie o prawidłową postawę ciała podczas codziennych czynności.

  5. Zadbaj o regenerację i odpoczynek

    W czasie odpoczynku, a zwłaszcza nocnego snu organizm naprawia mikrouszkodzenia i wzmacnia tkankę chrzęstną. Dlatego też pamiętaj o tym, aby się wysypiać. Stosuj także stosować techniki relaksacyjne, masaże oraz ciepłe okłady, które wspierają regenerację stawów.

  6. Pamiętaj o nawodnieniu organizmu

    Chrząstka stawowa w dużej mierze składa się z wody, dlatego odpowiednie nawodnienie sprzyja jej elastyczności i funkcjonowaniu. Wypijaj co najmniej 1,5–2 litrów wody dziennie, a jeśli trenujesz lub jest gorąco – odpowiednio więcej. Pamiętaj, że owoce czy zupy też zawierają wodę.

  7. Suplementacja wspierająca stawy

    Jeżeli jesteś w grupie ryzyka osób narażonych na problemy ze stawami możesz rozważyć suplementację składnikami takimi jak:

    • glukozamina i chondroityna – wspierają regenerację chrząstki,
    • witamina C – pomaga w syntezie kolagenu,
    • kurkumina – ma działanie przeciwzapalne,
    • kwas hialuronowy – poprawia elastyczność stawów.

    Wspierają one utrzymanie prawidłowej funkcjonalności chrząstki stawowej oraz zapobiegają jej uszkodzeniom i zanikaniu.

  8. Wykonuj regularne badania i konsultuj ich wyniki z lekarzem

    Osoby z grupy ryzyka (np. seniorzy, sportowcy, osoby z nadwagą) powinny regularnie konsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Wczesne wykrycie problemów stawowych pozwala na wdrożenie skutecznych działań profilaktycznych. Nie wahaj się zatem poprosić swojego lekarza o skierowanie na USG czy RTG, jeżeli coś budzi Twój niepokój.

Na kompleksowe badania oraz konsultacje z lekarzami ortopedami zapraszamy także do kliniki sportowej KORT Klinika w województwie opolskim. Znajdziesz u nas specjalistów, którzy nie tylko przebadają Cię od stóp do głów, ale także zalecą odpowiednie postępowanie i skierują na dodatkowe badania.